wtorek, 7 grudnia 2010

Postępowanie przy podejrzeniu zawału

Przy wystąpieniu typowych oznak zawału serca należy postępować według następującego planu:

• położyć chorego w pozycji półleżącej (z uniesionym tułowiem) na kanapie

• rozpiąć ciasne części garderoby, zdjąć krawat, rozpiąć kołnierzyk, biustonosz itp.

• w razie potrzeby wyłączyć radio i telewizor

• jeśli symptomy są nieznaczne odczekać maksymalnie 30 minut,

przy silniejszych, bardziej dramatycznych symptomach natych­miast wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe

• wzywając lekarza podać następujące dane: imię i nazwisko pacjenta, wiek, dolegliwości, znane czynniki ryzyka obciążające chorego oraz wyrazić przypuszczenie że jest to zawał serca

• natychmiast po zakończeniu rozmowy telefonicznej spowodować by lekarz bez trudu i szybko odnalazł podany mu adres, np. w nocy jasno oświetlić mieszkanie czy dom, w razie potrzeby poprosić kogoś o dyżurowanie na ulicy przed domem itp.

• pacjenta nie pozostawiać samego, starać się go uspokoić unikać wzbudzania paniki

Gdyby jeszcze przed przybyciem pomocy medycznej nastąpiła utrata przytomności (głowa opada na bok, oddech staje się chrapliwy) chorego należy ułożyć płasko na podłodze i pięścią silnie uderzyć w dolną część mostka. Uderzenia w policzki nie przynoszą w takim ypadku żadnego efektu. Jeśli ktoś jest obeznany z techniką rea­nimacji (oddychanie usta—usta, masaż serca) to zamiast uderzenia pięścią powinno się podjąć reanimację. Przemyślane działanie może w takich sytuacjach ratować życie. Nawet gdy okaże się że wszczęliśmy fałszywy alarm, to jest to bardziej niewinne niż poniechanie wezwania lekarza. Niestety nadal zbyt wiele czasu upływa pomiędzy wystąpieniem pierwszych sym­ptomów zawału, a udzieleniem pomocy lekarskiej. Jest to czas bezcenny. Szybkie podjęcie fachowych zabiegów może odwrócić zagrażającą życiu sytuację i ograniczyć wielkość powstałego za­wału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz